Γιουξέλ Εσάτ, Νίκος Ευκαρπίδης, Τζιχάν Ιμάμογλου, Γιάννης Μωραΐτης, Εμρέ Μουσταφά, Σταυρούλα Πεχλιβάνη, Ριτβάν Χατζημεμέτ και Μανώλης Ταπατζάς, οι υποψήφιοι που ανακοινώθηκαν από τη Ροδόπη.

Σε εκδήλωση στην Καβάλα ο υποψήφιος περιφερειάρχης ΑΜ-Θ Χριστόδουλος Τοψίδης παρουσίασε τους περισσότερπους από τους υποψηφίους που θα απαρτίζουν το ψηφοδέλτιο της “Περιφερειακής Σύνθεσης” στις εκλογές του Μαΐου, καθώς και των βασικών θέσεών του.

Οι τελευταίες μάλιστα, δεν αναγνώστηκαν με τον παραδοσιακό τρόπο, αλλά γνωστοποιήθηκαν δια απαντήσεων που έδωσε ο υποψήφιος περιφερειάρχης σε ερωτήματα που του έθεσε ο γνωστός δημοσιογράφος Θανάσης Λάλας.

Ο κ. Τοψίδης αναφέρθηκε στους βασικούς άξονες του προγράμματος της παράταξής του για την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης, καταθέτοντας προτάσεις για την οικονομία, την ανάπτυξη, τον πολιτισμό, το περιβάλλον και την κοινωνική πολιτική.

Μεταξύ άλλων τόνισε ότι “Περιφερειακή Σύνθεση σημαίνει σύνθεση ανθρώπων, ιδεών, προτάσεων αλλά και σύνθεση των Περιφερειακών Ενοτήτων”, συμπληρώνοντας: “Εμείς συνθέτουμε, δεν διαιρούμε, δεν αποκλείουμε ανθρώπους και δυνάμεις που μπορούν να προσφέρουν στον τόπο μας”. Πρόσθεσε δε ότι “η Περιφέρεια ΑΜ-Θ είναι η πύλη της Ευρώπης και θα πρέπει να υπάρξει νέο αναπτυξιακό μοντέλο, προσαρμοσμένο στις νέες συνθήκες και με ευρωπαϊκό προσανατολισμό”.

Αναφερόμενος στους υποψήφιους περιφερειακούς συμβούλους σημείωσε ότι “πρόκειται για καταξιωμένους συμπολίτες μας από διάφορους ιδεολογικούς χώρους και από διαφορετικούς επαγγελματικούς κλάδους, ανθρώπους που πιστεύουν στη σύνθεση και στη συλλογικότητα, ενώ πολλοί είναι έμπειρα στελέχη της τοπικής αυτοδιοίκησης όλων των βαθμών”.

Οι υποψήφιοι περιφερειακοί σύμβουλοι που παρουσιάστηκαν, είναι οι (με αλφαβητική σειρά):

Μιχάλης Αμοιρίδης-ΠΕ Ξάνθης
Ιμπραχήμ Αμούτσκα-ΠΕ Ξάνθης
Σταύρος Βαβίας-ΠΕ Έβρου
Νικόλαος Βουλγαρίδης-ΠΕ Έβρου
Οδυσσέας Βουρβουκέλης-ΠΕ Ξάνθης
Χρήστος Γάκης-ΠΕ Καβάλας
Αναστασία Γαλοπούλου-ΠΕ Δράμας
Αναστασία Γκαϊδατζή-ΠΕ Έβρου
Χρήστος Γκόντιας-ΠΕ Δράμας
Βαλεντίνα Δισλιάν-ΠΕ Ξάνθης
Κωνσταντίνος Εξακουστός-ΠΕ Έβρου
Γιουξέλ Εσάτ-ΠΕ Ροδόπης
Νικόλαος Ευκαρπίδης-ΠΕ Ροδόπης
Παναγιώτης Ζητάκης-ΠΕ Έβρου
Τζιχάν Ιμάμογλου-ΠΕ Ροδόπης
Κατερίνα Ιωαννίδου-ΠΕ Καβάλας
Νικόλ-Ιουστίνη Ιωαννίδου-ΠΕ Έβρου
Αλέξανδρος Ιωσηφίδης-ΠΕ Καβάλας
Σταύρος Καβαρατζής-ΠΕ Έβρου
Σουζάν Καδρή-ΠΕ Ξάνθης
Ευαγγελία (Λίλη) Καχέλου-ΠΕ Καβάλας
Δημήτριος Κλειτσιώτης-ΠΕ Καβάλας
Χρήστος Κούρτης-ΠΕ Έβρου
Αθανάσιος Κυριακού-ΠΕ Καβάλας
Θεόδωρος Μαρκόπουλος-ΠΕ Καβάλας
Εμρέ Μουσταφά-ΠΕ Ροδόπης
Ιωάννης Μωραΐτης-ΠΕ Ροδόπης
Αριστείδης Μωϋσιάδης-ΠΕ Δράμας
Καλλιόπη (Κέλυ) Ξακοπούλου-ΠΕ Καβάλας
Μαρία Ξενίδου-ΠΕ Δράμας
Φώτης Ουζουνίδης-ΠΕ Έβρου
Στέλιος Παπαδόπουλος-ΠΕ Δράμας
Σταυρούλα Πεχλιβάνη-ΠΕ Ροδόπης
Παναγιώτης Χατζηχρήστος-ΠΕ Καβάλας
Αικατερίνη-Σερέτη Παταβού-ΠΕ Δράμας
Αθηνά Σταματιάδου-ΠΕ Καβάλας
Εμμανουήλ Ταπατζάς-ΠΕ Ροδόπης
Νικόλαος Τσαύλος-ΠΕ Δράμας
Ιρφάν Χατζηγκενέ-ΠΕ Ξάνθης
Ριτβάν Χατζημεμέτ-ΠΕ Ροδόπης

Advertisement