Το γεγονός οτι το ψηφοδέλτιο της “Ανεξάρτητης Ενωτικής Πρωτοβουλίας” απαρτίζεται από υποψηφίους από όλους τους πολιτικούς χώρους πλην της άκρας δεξιάς, υπογράμμισε ο υποψήφιος Περιφερειάρχης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης Κώστας Κατσιμίγας, κατά τη σημερινή κατάθεση στο Πρωτοδικείο Ροδόπης του συνδυασμού του, ο οποίος αριθμεί τον μέγιστο δυνατό αριθμό των 79 υποψηφίων συμβούλων σε όλη την Περιφέρεια.

Όπως τόνισε ο κ. Κατσιμίγας στόχος του ήταν να δημιουργήσει μια παράταξη-καθρέφτη της κοινωνίας, και με γνώμονα αυτή τη φιλοσοφία συμπλήρωσε πως η παράταξή του θα συνεχίσει τον αγώνα ενημέρωσης των πολιτών ως τις 26 Μαΐου.

Αναλυτικά, οι υποψήφιοι της “Ανεξάρτητης Ενωτικής Πρωτοβουλίας” ανά περιφερειακή ενότητα, είναι οι:

  • Περιφερειακή Ενότητα Έβρου

Αργυρίου Νικόλαος 
Βενέτης Απόστολος
Γιαραμάνης Χρήστος
Δαλαμπίρας Γεώργιος Χρυσοβαλάντης 
Δέδογλου Σπύρος 
Καζάκης Χαράλαμπος (Μπάμπης) 
Καλέση Ελισάβετ (Ελίζα) 
Καμπαρμούση – Τέλιου Μαρία
Κόκκορη Μαργαρίτα 
Κουμπρίδου Σουλτάνα (Τάνια)
Κυργιαλάνης Κωνσταντίνος 
Κωστίδου Καλλιόπη
Μολά Χουσεϊν Οσμάν
Μπέλλας Χρήστος
Ντέντου Ευαγγελία
Παπαχρήστου Ελένη 
Σκορδαλά – Ρίτη Μαριάνθη (Μαριάννα) 
Στράκος Ιωάννης 
Τερζή Σοφία 
Τολανούδη Ζωγραφία 

  • Περιφερειακή Ενότητα Ροδόπης

Αλή Νεσέ
Γελάτου Ζαχαρούλα
Δροσίδη Χριστίνα
Εμίν Μεχμέτ
Ιωαννάκης Ηλίας
Κουτάβας Απόστολος
Μουμίν Χακάν
Μουσταφά Μουαμέρ 
Μπουραζάν Χαλήλ Αρζού
Παιδαράκη Κυριακίτσα (Κική)
Παπαχρήστου Κοσμάς 
Σουλιώτη Μεταξία
Ταχήρ Ταχήρ
Χατζηπέμου Χρήστος

  • Περιφερειακή Ενότητα Ξάνθης

Δαμιανάκη Ευαγγελία (Λία)
Καλιαμπάκας Γεώργιος 
Καραδέδος Αναστάσιος  
Καρακασίδης Γεώργιος 
Κουράκ Ριτβάν 
Μαχμούτ Σερκάν 
Μπατζακίδου-Καρανάσου Μαρία
Μπεζιάτ Βαλεντίνα Λύγια 
Μποζατζή Αλέβ 
Ντελή-Ιμπραήμ Ραμζή
Οσμάν Ζεμπά 
Παμπουκίδης Κωνσταντίνος 
Ρασήμ Εκρέμ
Φελεκίδης Ευάγγελος

  • Περιφερειακή Ενότητα Καβάλας

Αϊβάζογλου Ευανθία (Εύα)
Δαρλαγιάννης Νικόλαος 
Ευσταθιάδης Χαράλαμπος (Μπάμπης) 
Καζαντζίδης Χαράλαμπος 
Καλογερόπουλος Νικόλαος 
Καλπάκης Βασίλειος 
Κουτσούκη Σωτηρία 
Κουκιάς Ιωάννης
Λάζος Φώτιος
Λημναίου Παρθένα
Λυμπεράκης Δημήτριος 
Νεστορίδης Παναγιώτης 
Παναγιωτίδου Αθηνά 
Παναγιώτου Μελπομένη (Μελίνα) 
Σακαλή Ελένη
Τσουμπάκης Νικόλαος 
Χωματά Ζωή 

  • Περιφερειακή Ενότητα Θάσου

Μαντέχος Παναγιώτης 
Πιτσιλαδη – Γιαννοπούλου Φιλίππη

  • Περιφερειακή Ενότητα Δράμας

Αβραμίδης Κωνσταντίνος
Αγωγιάτης Κωνσταντίνος
Αναστασιάδης Χαρίτων
Αννάογλου Γεώργιος
Δομούζη Κωνσταντινιά
Κουκόγια Αθηνά
Λαγού Αννα
Μαλέζογλου Μάρθα
Μωϋσιάδου Αναστασία (Τασούλα)
Πανίδης Απόστολος
Φεστερίδης Χρήστος
Χούντα Ιωάννα