Ο Δήμος Μούργκος στους άνδρες και η Μαργαρίτα Ζωγράφου στις γυναίκες, κατέκτησαν τους τίτλους του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος χιονοσανίδας στο αγώνισμα του Βig Αir, που πραγματοποιήθηκε στον Παρνασσό.

Στη δεύτερη και στην τρίτη θέση στους άνδρες κατετάγησαν οι Γιώργος Σμιθ και Λάζαρος Κοτακίδης-Ζγκιάλτος αντιστοίχως.

Στις γυναίκες, στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Αθανασία Μαντζιώρη και στην τρίτη η Όλγα Σταφυλλίδου.

Στις κατηγορίες παίδων και κορασίδων τις πρώτες θέσεις κέρδισαν οι Θεόδωρος Ρότσος και Ελένη Σπυροπούλου αντιστοίχως.

Παράλληλα με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα διεξήχθη και το 2ο Κύπελλο Ελλάδος χιονοσανίδας, στο αγώνισμα του slopestyle.

Στους άνδρες τροπαιούχος αναδείχθηκε ο Γιώργος Σμιθ, με δεύτερο τον Κωνσταντίνο Σύριο και τρίτο τον Ηλία Μυλωνά.

Στην κατηγορία γυναικών την πρωτιά κατέκτησε η Αθανασία Μαντζιώρη, και ακολούθησαν στη δεύτερη θέση η Μαργαρίτα Ζωγράφου και στην τρίτη η Όλγα Σταφυλλίδου.

Στις παιδικές ηλικίες τις πρώτες θέσεις κέρδισαν ο Γιώργος Ζωγράφος και η Ειρήνη Αρβανιτίδου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Πανελλήνιο χιονοσανίδας Big Air

  • Άνδρες
  1. Μούργκος Δήμος (ΑΚΟΛ) 133β.
  2. Σμιθ Γιώργος (ΕΣΠ) 120
  3. Κοτακίδης-Ζγκιάλτος Λάζαρος (ΓΡΕ) 117,33
  4. Χατζηαποστόλου Νικόλαος (IRBIS) 5. Κουρούπης Αλέξανδρος (ΣΑΧΟΠ) 6. Μητσιούλης Ανδρέας (ΓΡΕ)
  • Γυναίκες
  1. Ζωγράφου Μαργαρίτα (ΓΡΕ) 70,67β.
  2. Μαντζιώρη Αθανασία (ΑΘΗ) 61,67
  3. Σταφυλλίδου Όλγα (ΕΔΕ) 19,67
  • Παίδες
  1. Ρότσος Θεόδωρος (ΓΡΕ) 71,67β.
  2. Τσιρίδης Χρήστος (ΓΡΕ) 60,67
  3. Ζωγράφος Γεώργιος (ΓΡΕ) 59,33
  4. Καραγεωργίου Νικόλαος (ΓΡΕ)
  • Κορασίδες
  1. Σπυροπούλου Ελένη (ΒΕΡ) 19,00β.
  2. Αρβανιτίδου Ειρήνη (ΕΔΕ) 18,33

2ο Κύπελλο Ελλάδας Slopestyle

  • Άνδρες
  1. Σμιθ Γιώργος (ΕΣΠ) 74,67β.
  2. Σύριος Κωνσταντίνος (ΛΙΒ) 72,67
  3. Μυλωνάς Ηλίας (ΑΛΜ) 69,67
  4. Μούργκος Δήμος (ΑΚΟΛ) 5. Χατζηαποστόλου Νικόλαος (IRBIS) 6. Τσίρος Δημήτριος (ΛΙΒ)
  • Γυναίκες
  1. Μαντζιώρη Αθανασία (ΑΘΗ) 88,67β.
  2. Ζωγράφου Μαργαρίτα (ΓΡΕ) 83,67
  3. Σταφυλλίδου Όλγα (ΕΔΕ) 22,00
  • Παίδες
  1. Ζωγράφος Γεώργιος (ΓΡΕ) 94,67β.
  2. Καραγεωργίου Νικόλαος (ΓΡΕ) 83,33
  3. Ρότσος Θεόδωρος (ΓΡΕ) 74,33
  4. Τσιρίδης Χρήστος (ΓΡΕ)
  • Κορασίδες
  1. Αρβανιτίδου Ειρήνη (ΕΔΕ) 19,00
  2. Σπυροπούλου Ελένη (ΒΕΡ) 15,00