Έντεκα μαθητές του νομού Έβρου προκρίθηκαν στο Ατομικό Πανελλήνιο Μαθητικό Πρωτάθλημα Γρήγορου Σκακιού, που θα πραγματοποιηθεί στην Χαλκιδική 22 έως 24 Απριλίου 2016, μεταξύ των 271 παιδιών που αγωνίστηκαν στους ημιτελικούς στης περιφέρειας την Κυριακή 27 Μαρτίου στην Ξάνθη.

Οι μαθητές του Έβρου κατέκτησαν συνολικά τέσσερα χρυσά, τρία ασημένια, και τρία χάλκινα μετάλλια,καθώς και μία πρόκριση, ενώ πολύ καλές ήταν και οι εμφανίσεις των υπόλοιπων παιδιών.

Επίσης από τον Έβρο οι μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου Φερών κατέκτησαν τη 2η θέση κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στο ομαδικό, μεταξύ 16 ομάδων από την Περιφέρεια ΑΜ-Θ, και θα συμμετάσχουν στο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά τάξη:

ΝΗΠΙΑ (12 συμμετοχές):

1ος Γεώργιος Γκόγκολας «Άγιος Στυλιανός» Αλεξανδρούπολης με το απόλυτο

    7/7, Κύπελλο και Χρυσό μετάλλιο

2η Μαρία Κούτλα 3ο Φερρών  με 6/7 Ασημένιο μετάλλιο

10η Βίβιαν Ευμορφοπούλου «Άγιος Στυλιανός» Αλεξανδρούπολη με 2,5/7

Α΄ Δημοτικού (29 συμμετοχές)

11η Χρυσή Καστελλιάνου 1ο Φερών με 4/7

15ος Σωκράτης Γονιάδης 4ο Αλεξανδρούπολης με 3/7

16ος Ραφαήλ Ζελεσιάδης 3ο Ορεστιάδας με 3/7

18ος Κωνσταντίνος Κουγιουμτζής 1ο Φερών με 3/7

22ος Μάριος Γκοντοβός 9ο Αλεξανδρούπολης με 2,5/7

Β΄ Δημοτικού(31 συμμετοχές)

6ος  Θωμάς Γκόγκολας 7ο Αλεξανδρούπολής με 5/7  (σε ισοβαθμία από την 3η έως

     την 7η θέση , κατάταξη βάση κριτηρίων ισοβαθμιών).

7ος Χρήστος Χασάπης  5ο Αλεξανδρούπολης με 5/7 (σε ισοβαθμία από την 3η έως

     την 7η θέση , κατάταξη βάση κριτηρίων ισοβαθμιών).

14ος Κωνσταντίνος Ρουμελιώτης 5ο Αλεξανδρούπολης με 4/7 (σε ισοβαθμία από την

8η έως την 14η θέση, κατάταξη βάση κριτηρίων ισοβαθμιών).

15η Αναστασία Λυκίδη 1ο Αλεξανδρούπολης με 3,5/7

26η Αικατερίνη Νάκου 3ο Φερών με 2,5/7

27ος Θεόδωρος  Σεΐμένης 7ο Αλεξανδρούπολης με 2/7

28ος Αναστάσιος Λυμπερίδης 2ο Ορεστιάδας με 2/7

29η Μαρίνα Καμίδη 2ο Ορεστιάδας με 2/7

Γ΄Δημοτικού(31 συμμετοχές)

7ος Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης 1ο Φερών με 5/7 (σε ισοβαθμία από την 3η έως

     την 7η θέση)

8ος Κωνσταντίνος Παντελίδης Πειραματικό Αλεξανδρούπολης με 4,5/7

9ος Ιορδάνης τσιτλαΐδης 5ο Αλεξανδρούπολης με 4,5/7

12η Μανωλία Καστελλιάνου 3ο Φερών με 4/7

15ος Κυριάκος Τσακαγιάννης 4ο Διδυμοτείχου με 3,5/7

17η Άρτεμις Μπλίτσα 12ο Αλεξανδρούπολης με 3,5/7

20ος Ευάγγελος Κουγιουμτζής 1ο Φερών με 3/7

Δ΄ Δημοτικού (39 συμμετοχές)

1ος Νικόλαος Κούτλας 3ο Φερών με το απόλυτο 7/7, Κύπελλο και Χρυσό

      μετάλλιο.

3ος Χρήστος Γκέροφ 3ο Φερών με 5,5/7 Χάλκινο μετάλλιο.

13ος Εμμανουήλ Καστελλιάνος 1ο Φερών με 4/7

19ος Λυμπέρης Λυμπερίδης 2ο Ορεστιάδας με 4/7

20ος Ιωάννης Πιστόλας 2ο Φερών 3,5/7

31η Νίνα Γιάκατη 3ο Φερών με 2/7

Ε΄ Δημοτικού (27 συμμετοχές)

3ος Βαλέριος Νάσος με 5/7 Χιλή Αλεξανδρούπολης Χάλκινο μετάλλιο

6η Αντιγόνη Κούτλα με 4,5/7  3ο Φερών Χρυσό μετάλλιο ως καλύτερο κορίτσι

12ος Δημήτριος Σταγκόγλου 3ο Φερών με 4/7

19η Αλεξάνδρα Θεοχαρίδη 6ο Ορεστιάδας με 3/7

21ος Γεώργιος Αλεξάκης 3ο Φερών 3/7

ΣΤ΄Δημοτικού (34 συμμετοχές)

2ος Πέτρος Γαβριηλίδης 3ο Φερών με 6/7 και ισοβαθμία με τον 1ο , πήρε το

     Ασημένιο μετάλλιο

3ος Χρήστος Γκανϊταντζής 3ο Ορεστιάδας 5,5/7 πήρε το Χάλκινο μετάλλιο

9ος Αθανάσιος Βαλσαμίδης 3ο Φερών με 4,5/7

17η Ζαφειρίνα Καμπούρη 6ο Ορεστιάδας με 3,5/7

18ος Χρήστος-Δημήτριος Καμίδης 2ο Ορεστιάδας με 3/7

21η Παναγιώτα Ελένη Καμίδη 2ο Ορεστιάδας με 3/7

27η Ευαγγελία Τερζή 3ο Φερών 2,5/7

Α΄ Γυμνασίου (23 συμμετοχές)

4ος Ορέστης Μπλίτσας 5ο Αλεξανδρούπολής, με 5/7 σε ισοβαθμία με τον 3ο, πήρε

     την πρόκριση για τους τελικούς .

11ος Αλέξανδρος Μαρκαριάν 5ο Αλεξανδρούπολης με 4/7 σε ισοβαθμία από την 8η

έως την 11η θέση

14η Αθανασία Θεοχαρίδη 1ο Ορεστιάδας με 3/7

17ος Γεώργιος Μέτογλου 1ο Ορεστιάδας με 3/7

Β΄ Γυμνασίου (15 συμμετοχές)

5ος Βασίλειος Φούσκας 3ο Αλεξανδρούπολης με 4/7

6η Ελπίδα Αϊβαζιάν 5ο Αλεξανδούπολης με 4/7 πήρε το Χρυσό μετάλλιο στην

   Κατηγορία καλύτερου κοριτσιού

13ος Σωτήριος Καμπούρης 3ο Ορεστιάδας με 3/7

14ος Γεώργιος Γκαλαγκανίδης 2ο Ορεστιάδας με 2,5/7

Γ΄ Γυμνασίου (15 συμμετοχές)

8η Ευμορφία Παπαδοπούλου 1ο Διδυμοτείχου με 4/7 (σε ισοβαθμία από την 4η έως

την 9η θέση)

11ος Κωνσταντίνος Τελούδης 2ο Ορεστιάδας με 3/7

12ος Κωνσταντίνος Πυργάκης 2ο Αλεξανδρούπολης με 3/7

Λύκεια (17 συμμετοχές)

2ος Γεράσιμος Βαλλιάνος 2ο ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης με 6/7 πήρε το Ασημένιο

     μετάλλιο

7ος Κωνσταντίνος Νάσος 4ο Αλεξανδρούπολης με 4/7 σε ισοβαθμία από την 5η έως

την 7η θέση

11ος Γεώργιος  Λαφτσής  1ο Αλεξανδρούπολης με 3/7

12ος Ευάγγελος Θεοχαρίδης 1ο Ορεστιάδας με 3/7

13ος Ραφαήλ-Βασίλειος Γκαλαγκανίδης 2ο Ορεστιάδας με 2/7

14ος Χαράλαμπος Γαβριηλίδης 1ο Αλεξανδρούπολης με 2/7

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι 8 από τους 11 Εβρίτες μαθητές που διακρίθηκαν στο Ατομικό Πρωτάθλημα, είναι παιδιά των ακαδημιών του Εθνικού Αλεξανδρούπολης.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης συγχαίρει όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους στο πρωτάθλημα της Περιφέρειας και εύχεται στους προκριθέντες καλή επιτυχία!