Μετά τις νίκες με 4-0 επί της Καβάλας, και με 1-0 επί της Δόξας Δράμας, ο Πανθρακικός πέτυχε μία ακόμη στο πλαίσιο της προετοιμασίας του, επικρατώντας και επί του Ηρακλή, στο Καυταντζόγλειο, με σκορ 1-0.

Το πιο δυνατό έως τώρα τεστ των πρασίνων της Κομοτηνής στέφθηκε με επιτυχία, καθώς η ομάδα του Ρόκα έδειξε πολύ καλά στοιχεία και στα ενενήντα λεπτά του παιχνιδιού, με τον Ισπανό τεχνικό να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα αναφορικά με την ετοιμότητα των παικτών του ενόψει του νέου πρωταθλήματος της Super League.

Ο Πανθρακικός δέχθηκε πίεση στο ξεκίνημα του αγώνα καθώς ο Γηραιός είχε δοκάρι στο 12′ και είδε τον Αθανασιάδη στη σωστή θέση όποτε χρειάστηκε να επέμβει, όμως στη συνέχεια ισορρόπησε, οργανώθηκε μεσοαμυντικά, και στο τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να ανοίξει και το σκορ όταν μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Τζάνη, ο Χασομέρης πήδηξε πιο ψηλά από τους αντιπάλους του και με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Στην επανάληψη ο Ηρακλής έψαξε την ισοφάριση, όμως ο Βέλλιος σημάδεψε ξανά το δοκάρι, ενώ ο Πασχαλάκης επενέβη αποτελεσματικά σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο. Από την πλευρά τους οι πράσινοι δημιούργησαν και αυτοί ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα με τα σουτ των Τζάνη, Ντιγκινί και Νικόλτση, που ωστόσο δεν βρήκαν στόχο.

Στα μελανά για τον Πανθρακικό σημεία της αναμέτρησης, καταγράφονται οι ενοχλήσεις στο δικέφαλο που αισθάνθηκε στο 17′ ο Βάλτερ ο οποίος και αντικαταστάθηκε από τον Σέτι, και ο τραυματισμός στο 77′ του Μπουγαΐδη στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα από τη μεγάλη περιοχή τη στιγμή που ο Βέλλιος επιχειρούσε ανάποδο ψαλίδι, με τον Ψάλτη να τον αντικαθιστά.

Ο Μάνουελ Ρόκα χρησιμοποίησε τους: Αθανασιάδη (60′ Πασχαλάκη), Παπαγεωργίου (65′ Ζδράβο), Σερφά, Μελίσση (63′ Μπουγαΐδη – 77′ Ψάλτη), Ποτουρίδη, Ηλιάδη (70′ Λαδάκη), Ροτζέριο, Ντιγκινί (70′ Μαρκόπουλο), Βάλτερ (17′ Σέτι), Χασομέρη (55′ Χαβίτο), Τζάνη (65′ Νικόλτση).

Με ανακοίνωσή της η ΠΑΕ Πανθρακικός, «ευχαριστεί θερμά την ΠΑΕ Ηρακλής για την άψογη φιλοξενία και της εύχεται καλή επιτυχία στη νέα ποδοσφαιρική σεζόν».