– Εκεί όπου θα βρει τον ΓΑΣ Κομοτηνής ο οποίος υποβιβάστηκε από τη Β΄ εθνική.

Τη σημαντικότερη νίκη της των τελευταίων χρόνων, στις Σέρρες, με 58-63, επί του τοπικού μαχητικού Πανσερραϊκού που έπαιζε για την τιμή του, πέτυχε η ομάδα μπάσκετ ανδρών της Α.Ε.Κομοτηνής, και στέφθηκε πρωταθλήτρια ΕΚΑΣΑΜΑΘ πανηγυρίζοντας την άνοδο στη Γ΄ εθνική.

Έτσι του χρόνου η Γ’ εθνική αναμένεται συναρπαστική για τη Θράκη, αφού σε αυτήν θα αγωνίζονται εκτός από την Α.Ε. Κομοτηνής, και ο ΓΑΣ Κομοτηνής και η Ασπίδα Ξάνθης που υποβιβάστηκαν από τη Β΄ εθνική.

Ο αγώνας των κιτρινόμαυρων στις Σέρρες ήταν συναρπαστικός από την αρχή μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι επηρεασμένοι από το άγχος δεν μπήκαν καλά στον αγώνα και ήταν πίσω στο δεκάλεπτο με 22-13, ενώ λίγο νωρίτερα έχαναν και με 14 πόντους (22-8). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι «άναψε» και στο 25΄ η ομάδα της Κομοτηνής με κίνηση-ματ του προπονητής της Βασίλη Στοάκη που γύρισε την άμυνα σε ζώνη, έκανε ένα σερί 0-12 και το σκορ μετατράπηκε από 26-18 σε 26-30, και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 29-30. Στο δεύτερο ημίχρονο η Α.Ε. Κομοτηνής δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, και το δεκάλεπτο έληξε με 43-46. Το τέλος ήταν συναρπαστικό: οι Κομοτηναίοι προηγήθηκαν με 45-51, αλλά οι Σερραίοι απάντησαν με ένα σερί  11-3 και προηγήθηκαν 56-55, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, παγώνοντας προς στιγμήν τους αντιπάλους τους. Η ομάδα όμως του Στοάκη αντέδρασε, και με κρίσιμο τρίποντο ο Χονδρόπουλος, έφερε μπροστά την ΑΕΚ με 56-58, και λίγο πριν το τέλος ξέφυγαν με 56-63, με το τελικό 58-63 να σφραγίζει μια πολύ σημαντική νίκη μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς!

πηγή: thrakisports

επιμέλεια: inkomotini