Με βραβεύσεις μαθητριών και μαθητών που διακρίθηκαν στους διαγωνισμούς «2ος Βίων», «7ος Καραθεοδωρή», «77ος Θαλή» και «77ος Ευκλείδη», ολοκληρώθηκε το διήμερο συνέδριο διδασκαλίας μαθηματικών με θέμα «Τα Μαθηματικά στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση» που διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία το Παράρτημα Ροδόπης της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε.), με την ευκαιρία και της συμπλήρωσης τριάντα ετών από την ίδρυσή του, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, και τη χορηγική συμβολή των φροντιστηρίων μέσης εκπαίδευσης «Ορόσημο», «Πολυδύναμο», «Θεώρημα», και «Μεθοδικό».

Κατά τη διάρκεια των εργασιών που έλαβαν χώρα στο αμφιθέατρο του Μουσικού Γυμνασίου-Λυκείου Κομοτηνής, παρουσιάστηκαν εισηγήσεις με θέματα που κάλυψαν τη διδασκαλία των μαθηματικών από το νηπιαγωγείο μέχρι και την τριτοβάθμια εκπαίδευση, και τα οποία προκάλεσαν το υψηλό ενδιαφέρον των εκατό και πλέον συνέδρων.

DSC06326 1Στόχος της διοργάνωσης ήταν η εξοικείωση των ενδιαφερόμενων με τον κλάδο των μαθηματικών, καθώς και η αναζήτηση απαντήσεων σε απορίες σχετικά με τη διδασκαλία και την έρευνα του αντικειμένου.

Το συνέδριο περιλάμβανε και συναυλία παιδιών του Μουσικού Γυμνασίου-Λυκείου, και τα μέλη του Δ.Σ. του Παραρτήματος Ροδόπης της Ε.Μ.Ε., των οποίων οι ηλικίες είναι…μικρότερες από εκείνη των τριάντα χρόνων του Παραρτήματος, εισέπραξαν δικαιωματικά τα θερμά συγχαρητήρια συμμετεχόντων και εισηγητών.

Για «άπιαστο όνειρο που έγινε πραγματικότητα», έκανε λόγο ο Πρόεδρος του Παραρτήματος Ροδόπης της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, κ. Νίκος Νικολαΐδης.

Την πρόθεση του νέου Δ.Σ. του Παραρτήματος Ροδόπης της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, να ενεργοποιηθεί δυναμικά, κατέθεσε ο Γραμματέας του κ. Αναστάσιος Ψαθάς.

Την αισιοδοξία ότι και οι επόμενες δράσεις του Παραρτήματος θα έχουν ανάλογη επιτυχία, εξέφρασε ο Ταμίας του κ. Θοδωρής Καρκατσέλης.

Οι μαθήτριες/μαθητές που βραβεύτηκαν: 

Διαγωνισμός «2ος Βίων»

  • Μαρία-Φαίδρα Τσολακίδη – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Α΄ τάξη.

Διαγωνισμός «7ος Καραθεοδωρή»

  • Αποστολίδης Δημήτρης – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Α΄ τάξη.
  • Μεχμέτ Χατζή Μουσταφά – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Α΄ τάξη.
  • Παπασάββα Μαρία – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Α΄ τάξη.
  • Τερλεμές Σπύρος – 4ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Α΄ τάξη.
  • Τσολακίδη Φαίδρα-Μαρία – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Α΄ τάξη.

Διαγωνισμός «77ος Ευκλείδη»

  • Δημήτρης Ηλιόπουλος – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Β΄ τάξη (προκρίθηκε στη Γ΄ φάση της 34ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας «Αρχιμήδης» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας).

Διαγωνισμός «77ος Θαλή»

  • Αφεντουλίδου Μαρία – Β΄ Γυμνασίου – 4ο Γυμνάσιο Κομοτηνής.
  • Ηλιόπουλος Δημήτριος – Β΄ Γυμνασίου – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής.
  • Θεοφιλόπουλος Φίλιππος – Β΄ Γυμνασίου – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής.
  • Πάντσιος Κωνσταντίνος – Β΄ Γυμνασίου – 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής.
  • Πελτέκης Νικόλαος – Β΄ Γυμνασίου – 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής.
  • Κουκόπουλος Νικόλαος – Γ΄ Γυμνασίου – 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής.
  • Λίτσου Εριφύλη – Γ΄ Γυμνασίου – 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής.
  • Περρής Ανδρέας – Γ΄ Γυμνασίου – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής.
  • Ράπτης Αναστάσιος – Γ΄ Γυμνασίου – Μουσικό Γυμνάσιο Κομοτηνής.
  • Ανέστη Γεωργία – Α΄ Λυκείου – Μουσικό Λύκειο Κομοτηνής.
  • Αφεντουλίδης Αφεντούλης – Α΄ Λυκείου – 2ο Λύκειο Κομοτηνής.
  • Ζάχου Γεωργία – Α΄ Λυκείου – Μουσικό Λύκειο Κομοτηνής.
  • Ισμαήλ Αχμέτ – Α΄ Λυκείου – 1ο Λύκειο Κομοτηνής.
  • Οργιανέλης Ηλίας – Α΄ Λυκείου – 2ο Λύκειο Κομοτηνής.
  • Καλλιγάς Νικόλαος – Β΄ Λυκείου – 1ο Λύκειο Κομοτηνής.
  • Μπαλίδης Στυλιανός – Γ΄ Λυκείου – 1ο Λύκειο Κομοτηνής.
  • Ψαθάς Αλέξανδρος – Γ΄ Λυκείου – 1ο Λύκειο Κομοτηνής.

ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ

από την ολοκλήρωση των εργασιών με τις βραβεύσεις