Συνολικά 23 μαθητές και μαθήτριες, από σχολικές μονάδες της Κομοτηνής, εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στους μαθηματικούς διαγωνισμούς «ΒΙΩΝ» και «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», που θα διεξαχθούν το επόμενο Σάββατο, 20 Ιανουαρίου.

Ειδικότερα, 6 μαθητές και μαθήτριες, που πέτυχαν στον 8ο Τοπικό Μαθηματικό Διαγωνισμό «ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗ», θα λάβουν μέρος στον Διαγωνισμό «ΒΙΩΝ». Οι υπόλοιποι 17, οι οποίοι πέρασαν με επιτυχία από τον 78ο Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό «ΘΑΛΗΣ», θα δοκιμαστούν εκ νέου, με συμμαθητές τους από όλη την Ελλάδα, στον Διαγωνισμό «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ». Οι λεπτομέρειες για τους επικείμενους διαγωνισμούς θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες από το Παράρτημα Ροδόπης της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Οι επιτυχόντες-προκριθέντες στους ανωτέρω διαγωνισμούς είναι οι εξής:

Επιτυχόντες στον διαγωνισμό «ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗ»

(προκριθέντες στον διαγωνισμό «ΒΙΩΝ»)

  • Αθανασία Κουκοπούλου – 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής
  • Νικολέτα Λουκίδου – 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής
  • Πέτρος Νικολαϊδης – 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής
  • Δημήτριος Πέτσας – 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής
  • Νικόλαος Ράπτης – Μουσικό Γυμνάσιο Κομοτηνής
  • Γιάννης Φωτεινιάς – 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής

Επιτυχόντες στον διαγωνισμό «ΘΑΛΗΣ»

(προκριθέντες στον διαγωνισμό «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ»)

  • Βασίλειος Ευτυχιάκος – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής (β’ τάξη)
  • Παναγιώτης Πετρέλης – 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής (β’ τάξη)
  • Φαίδρα Μαρία Τσολακίδη – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής (β’ τάξη)
  • Ιορδάνης Γιαγτζόγλου – 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής (γ’ τάξη)
  • Δημήτριος Ηλιόπουλος – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής (γ’ τάξη)
  • Φίλιππος Θεοφιλόπουλος – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής (γ’ τάξη)
  • Ευάγγελος Λουρμπάκης – 4ο Γυμνάσιο Κομοτηνής (γ’ τάξη)
  • Κωνσταντίνος Πάντσιος – 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής (γ’ τάξη)
  • Μαρία Μαλαματή Παπαδοπούλου – 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής (γ’ τάξη)
  • Μυρτώ Φαλαλάκη – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής (γ’ τάξη)
  • Αικατερίνη Ζέκου – 1ο ΓΕΛ Κομοτηνής (α’ τάξη)
  • Νικόλαος Κουκόπουλος – 1ο ΓΕΛ Κομοτηνής (α’ τάξη)
  • Παναγιώτης Λόγου – 3ο ΓΕΛ Κομοτηνής (α’ τάξη)
  • Ιάκωβος Μιχαηλίδης – Μουσικό Λύκειο Κομοτηνής (α’ τάξη)
  • Ηλίας Σουσανίδης – Μουσικό Λύκειο Κομοτηνής (α’ τάξη)
  • Αφεντούλης Αφεντουλίδης – 2ο ΓΕΛ Κομοτηνής (β’ τάξη)
  • Γεωργία Ζάχου – Μουσικό Λύκειο Κομοτηνής (β’ τάξη)