– Ενώ απείλησε και με «διπλό», χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες, και με τον Πασχαλάκη να πραγματοποιεί σειρά σωτήριων επεμβάσεων!

– «Ζωής και θανάτου» το επόμενο ματς (22/11, 19:30) στο δημοτικό γήπεδο Κομοτηνής.

Θαρρείς και ένα … μαγικό ραβδί μεταμόρφωσε τους παίκτες του Πανθρακικού, και ψυχωμένοι αλλά και … «θρασείς», όχι μόνο δεν πτοήθηκαν όταν ο δικέφαλος προηγήθηκε δύο φορές, αλλά στο ημίχρονο ήταν αυτοί μπροστά στο σκορ, ενώ απείλησαν ακόμη και με «διπλό» μέσα στην Τούμπα, παίζοντας μάλιστα … μπαλάρα!

Σκορ και θέαμα

Το ματς διεκδικεί τον τίτλο του συναρπαστικότερου του φετινού πρωταθλήματος, αφού αφενός και τα έξι τέρματα που σημειώθηκαν ήταν το ένα καλύτερο από το άλλο, και αφετέρου, αμφότερες ο ομάδες έχασαν πολλές μεγάλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Τρία γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο και άλλα τόσα στην επανάληψη: Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 14΄ με τον Ροντρίγκεζ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 25΄ με τον Παπαγεωργίου και προηγήθηκαν στο 42΄ με τον Μπαϊκαρά. Στο 47΄ ο Αθανασιάδης έφερε το ματς στα ίσια και στο 61΄ ξανά ο Ροντρίγκεζ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως στο 77΄ και πάλι ο Μπαϊκαρά για τους πράσινους ισοφάρισε εκ νέου διαμορφώνοντας το 3-3 που έμελλε να είναι και το τελικό, δίκαιο αποτέλεσμα.

ΠΑΝΘΡΑΞ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕΏρα για … αντεπίθεση

Μετά από αυτή την εμφάνιση και το αποτέλεσμα που ίσως αποδειχθεί “φιλί της ζωής”, ο Πανθρακικός δικαιούται να ισχυρίζεται πως μπορεί να παραμείνει στην κατηγορία. Αρκεί η σημερινή του απόδοση να έχει και συνέχεια – το επόμενο παιχνίδι, στην Κομοτηνή (22/11, 19:30), με την ΑΕΚ, εκ των πραγμάτων πλέον αποκτά χαρακτήρα «ζωής και θανάτου»…

Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης δήλωσε εμφατικό παρών για τη θέση του βασικού.

Σημαντικό κέρδος ο Πασχαλάκης

Στα θετικά, επίσης, για τους πράσινους, πέρα από τον βαθμό και την ψυχολογική ανάταση και αυτοπεποίθηση, καταγράφεται (με…bold μάλιστα), η παρουσία του Αλέξανδρου Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια. Ο 26χρονος γκολκίπερ στην πρώτη του φετινή συμμετοχή στο πρωτάθλημα, έδειξε πάρα πολύ καλά στοιχεία και πραγματοποίησε σειρά σωτήριων επεμβάσεων.

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΚ (Τούντορ): Γλύκος, Κίτσιου (74΄ Τζαβέλλας), Μαλεζάς, Τζιόλης, Σκόνδρας (85΄ Κοροβέσης), Χαρίσης, Γκολάσα, Ζάιρο (Αθανασιάδης 46΄), Πέλκας, Ροντρίγκες, Μακ.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ελευθερόπουλος): Πασχαλάκης, Παπαγεωρίου, Σερφά, Μελίσσης, Πουτουρίδης, Μεχία, Λαδάκης (Σέτι 59΄), Ντιγκινί, Ροτζέριο (Χαβίτο 46΄), Μπαϊκαρά, Χασομέρης (68΄ Βάλτερ).

Κάρτες

Κίτρινες: Μεχία 45΄+, Χασομέρης 54΄, Σερφά 66΄, Μπαϊκαρά 72΄, Πασχαλάκης 77΄ – Μακ 87΄, Τζιόλης 90΄+.

Κόκκινες: Σερφά 90΄+ (2η κίτρινη).

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας).