Μετά τις νίκες στα φιλικά προετοιμασίας, τις οποίες διαδέχθηκαν οι δύο εντός έδρας ήττες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, η ομάδα του Μάνουελ Ρόκα ξαναγεύτηκε τη χαρά της επικράτησης, αφού χάρη σε δύο γκολ που σημείωσαν οι Μουδούρογλου και Μαρκόπουλος στο πρώτο ημίχρονο, επιβλήθηκε του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, σε φιλικό αγώνα στο Δημοτικό Στάδιο “Φώτης Κοσμάς” της γειτονικής πόλης – πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του άτυχου ποδοσφαιριστή της Βέροιας Αστέριου Μαρκούση.

Ο πράσινοι άνοιξαν το σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Μουδούρογλου βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα του Εθνικού, έπειτα από ωραία συνεργασία με τους Μαρκόπουλο και Ροτζέριο, και τελείωσε τη φάση με πολύ ωραίο τρόπο στέλνοντας την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του μισάωρου ο Μαρκόπουλος χρίστηκε σκόρερ σουτάροντας δυνατά μέσα από την περιοχή και χωρίς να αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ.

Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Ροτζέριο άγγιξε και αυτός το γκολ, όμως το σουτ που εξαπέλυσε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά, με τον Ρόκα να χρησιμοποιεί και όλους τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές που είχε στη διάθεσή του, με τους Αθανασιάδη, Μπαϊκαρά, Χρήστου, Ζδράβο και Ψάλτη, να αντικαθιστούν τους Πασχαλάκη, Παπαχρήστο, Ποτουρίδη, Χαβίτο και Σέτι αντίστοιχα, ενώ και ο Γκέκας πήρε επίσης χρόνο συμμετοχής, παίρνοντας στο τελευταίο εικοσάλεπτο τη θέση του Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια.

Πλέον, η προσοχή όλων στον Πανθρακικό, στρέφεται στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής, με αντίπαλο τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, την Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου (18:15).

Ο Πανθρακικός ξεκίνησε με τους Πασχαλάκη, Παπαγεωργίου, Μπουγαΐδη, Ποτουρίδη, Παπαχρήστο, Σέτι, Ροτζέριο, Μουδούρογλου, Μαρκόπουλο, Χαβίτο, Χασομέρη.

Με ανακοίνωσή της η ΠΑΕ Πανθρακικός, ευχαριστεί θερμά τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για την άψογη φιλοξενία, και του εύχεται κάθε επιτυχία στη φετινή σεζόν του πρωταθλήματος της Γ΄ εθνικής.