Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στο πανεπιστημιακό κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής, μεταξύ του Δημοκρίτειου και του Πανσερραϊκού για την 6η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Β΄ εθνικής Χάντμπολ.

Η ομάδα της Κομοτηνής ήθελε να διατηρήσει την πρωτιά στον όμιλό της, ενώ η μαχητική ομάδα των Σερρών ήταν αποφασισμένη  να διεκδικήσει ο,τι μπορούσε από την αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτό του, όταν ο Πανσερραϊκός εκμεταλλεύτηκε τις χαμένες επιθέσεις του Δημοκρίτειου και κατάφερε πριν το σφύριγμα της ανάπαυλας να πάρει διαφορά τριών γκολ με τον πίνακα του σκορ να γράφει 12-15 υπέρ του.

Στην επανάληψη, οι λανθασμένες επιλογές των γηπεδούχων στην επίθεση και τα πετυχημένα περιφερειακά σουτ των Σερραίων, έδωσαν τη δυνατότητα στους δεύτερους να συνεχίσουν να έχουν το πάνω χέρι, μέχρι και το 40ο λεπτό, όταν και το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 15-17 υπέρ τους.

Στη συνέχεια η ομάδα του Δημοκρίτειου έσφιξε την άμυνά της, και παρά τα πολλά χαμένα τετ-α-τετ που είχε, κατάφερε στο 55ο λεπτό του αγώνα να προηγηθεί με 21-20.

Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν δραματικό, με χαρακτηριστικό το γεγονός οτι οι ομάδες βρέθηκαν με μείον έναν παίκτη λόγω δίλεπτων αποβολών, και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν ισόπαλο 22-22 με την επίθεση στα χέρια της ομάδας της Κομοτηνής.

Ο Γκουντούλας πέτυχε το τέρμα για το Δημοκρίτειο σκοράροντας ένα εντυπωσιακό γκολ με σουτ πίσω από την πλάτη από τα εννέα μέτρα, στα εναπομείναντα 15 δευτερόλεπτα η ομάδα των Σερρών δεν κατάφερε να σκοράρει, και έτσι η ομάδα της Κομοτηνής στον πρώτο της εντός έδρας αγώνα για το νέο έτος, πήρε τους δύο πολύτιμους βαθμούς της νίκης και παρέμεινε στην κορυφή του 5ου ομίλου.

Συνθέσεις/(Γκολ)

Α.Σ. Δημοκρίτειο (Γιαννακού): Κουπής (4), Γκουντούλας (6), Γκαντιάς, Γκιρλέμης, Ντόι (1), Σάκκος (1), Καζόγλου, Βαρδάκας (6), Πατσιαβάς (3), Ξανθόπουλος (2), Γιαννούλας, Βελκόπουλος, Απαζίδης, Λαγόπουλος.

Πανσερραϊκός (Αγγελίδης): Λογοθετίδης, Τσιφούτης, Αρβανιτίδης (3), Ασκητής, Φουντουκίδης (6), Μόσχογλου (1), Καζακίδης (6), Τσίτος (5), Μανδέλας (1), Αλεξιάδης, Γκόγκας, Κιοτελεκιάν, Γλούφτσιος

Στο άλλο ματς του ομίλους η Ασπίδα Ξάνθης επικράτησε εκτός έδρας του ΟΛ.Α. Δράμας με 18-32.

Η βαθμολογία:

1. Α.Σ. Δημοκρίτειο Κομοτηνής: 5 νίκες – 1 ήττα / 188 πόντοι ενεργητικό – 140 πόντοι παθητικό.
  2. Ασπίδα Ξάνθης: 5 νίκες – 1 ήττα / 161 πόντοι ενεργητικό – 128 πόντοι παθητικό.
  3. Πανσερραϊκός: 1 νίκη – 4 ήττες.
  4. ΟΛ.Α. Δράμας: 0 νίκες – 5 ήττες.