– Ένα αστέρι του τένις ανατέλλει από την Κομοτηνή.

Το ασημένιο μετάλλιο στο Bitola Open U14, τουρνουά της 3ης κατηγορίας U14 της Tennis Europe, κατέκτησε η 13χρονη Κομοτηναία Αναστασία Παρασκευούδη, που αντιμετώπισε στον τελικό της διοργάνωσης τη Σκοπιανή Jana Ognjanovska. Η Παρασκευούδη, Νο 3 του ταμπλό και Νο 236 της κατάταξης κοριτσιών U14 της ΕΤΑ, ηττήθηκε από την Ognjanovska, Νο 2 του ταμπλό και Νο 120 στα 14άρια της Tennis Europe, με 6-2, 6-1.

H πολλά υποσχόμενη Αναστασία, ολοκλήρωσε τη φανταστική εβδομάδα της στο Bitola της πΓΔΜ, φτάνοντας στον τελικό και στη δεύτερη θέση στο ταμπλό των κοριτσιών U14 της διοργάνωσης της Tennis Europe, πετυχαίνοντας τέσσερις νίκες χωρίς να χάσει σετ: Στον 2ο γύρο, όπου πέρασε με bye, επιβλήθηκε της Σκοπιανής Jovana Bozinovska με 6-0, 6-0. Στον 3ο γύρο κέρδισε τη Βρετανίδα Daisy Chapman, No 13 του ταμπλό, με 6-0, 6-1. Στα προημιτελικά απέκλεισε την Ιταλίδα Luna Urso, No 7 του ταμπλό, με 6-3, 6-2. Στα ημιτελικά κέρδισε τη Βουλγάρα Anita Ivanova, No 5 του ταμπλό, με 6-4, 6-1.

Επίσης, έχοντας συμπαίκτρια τη Βουλγάρα Ανίτα Ιβάνοβα, κατέκτησε την πρώτη θέση στα διπλά!